Cesky

Vítejte v Brebu!

Doufáme, že Vám Babou dopřeje odpočinek a spoustu relaxace. Někdy není nic lepšího než nedělat nic 😉

Pokud to chcete prozkoumat, zde je několik nápadů!

Breb, vesnice

Breb je nádherná a zvláštní vesnice v Maramures. Díky své poloze v údolí a mimo hlavní silnici působí prostorným, ale intimním dojmem.

Putování po okolí může být zážitkem na celý den. Doporučujeme čas od času sjet mimo hlavní silnice. Všude je mnoho malých turistických stezek, dokonce i v trávě, k prozkoumání. Můžete jít kamkoli! Můžete se také vydat po trase „modré C“, která vás provede kolem Brebu (viz „Krátké procházky“). S největší pravděpodobností zjistíte, že vesničané z Brebu jsou nesmírně přátelští a rádi vám pomohou, pokud se ztratíte Vesnice má asi 1000 obyvatel a 500 domů, 3 hlavní kostely (jeden z dřevěných pochází z roku 1531!), několik barů , několik obchodů, mnoho lihovarů, vesnický dům a škola Na zahradě řemeslníka/žen najdete dřevěnou ceduli označující specialitu řemesla; Můžete je navštívit.

Samozřejmě je toho mnohem víc, co můžete sami objevit. Podívejte se na mapu uvnitř a začněte objevovat 🙂

Samozřejmě se nás můžete na cokoliv zeptat. Rádi vám pomůžeme a zodpovíme všechny vaše dotazy. Užívat si!

Aktivity mimo Breb

☼ Navštivte venkov a prozkoumejte některé z nejkrásnějších vesnic Maramureș. Kromě Brebu, Budeş ti a Sărbi v údolí Cosau jsou dalšími krásnými vesnicemi Harnicesti a Mara v údolí Mara (prozkoumejte menší cesty mimo hlavní silnice!) a vesnice Slatioare, Glod a Botiza v údolí Iza.

☼ Maramureş je známý svými dřevěnými kostelíky. V historickém Maramureş je 5 kostelů se statusem světového dědictví UNESCO a nacházejí se v Budeşti, Deseşti, Bărsana, Poienele Izei a Ieud. Další velmi krásné kostely lze nalézt v Brebu, Calineşti, Sat-Şugatag a Mănăstirea a téměř ve všech ostatních vesnicích lze tyto dřevěné kostely nalézt. Lze je navštívit, když se konají bohoslužby. Jindy musíte hledat držitele klíče; Někdy se potřebujete zeptat lidí poblíž kostela, nebo můžete najít telefonní číslo připojené ke kostelu.

☼ Jedna z nejkrásnějších v Rumunsku je v Bărsaně. Tento dřevěný komplex, postavený v 90. letech 20. století na místě starého kláštera, se stal poutním místem mnoha Rumunů. Můžete chodit celý den. V neděli dopoledne se můžete zúčastnit často působivé bohoslužby, která se v letních měsících koná venku.

☼ Místní trhy nejen prodávají produkty, ale jsou také místem setkávání místních obyvatel. Každý čtvrtek ráno (mezi 7 a 12) se koná trh v Ocna Şugatag, v pátek ráno v Bărsaně (hned za klášterem) a v sobotu ráno v Botize. V Sighetu je každodenní trh s potravinami.

☼ Udělejte si piknik v horách nad Sat-Şugatag (ne Ocna-Şugatag). Jděte tam přes Hoteni a asi 200 metrů před kostelem v Sat-Şugatag najdete po levé straně zpevněnou cestu. Pokračujte touto ulicí až na konec (asi 10 minut). |Za slunečného dne je to ideální místo k jídlu, pití, hraní fotbalu nebo si jen tak užívat výhled. Také velmi pěkné místo na piknik je směrem k malému klášteru Budeşti. Jakmile dorazíte do centra Budeşti, vedle radnice vás ukazatel nasměruje ke klášteru. Krásná lesní cesta, malé potůčky a stín.

☼ Sighetu Marmatei je hlavním městem historického Maramureş. V tomto příjemném městečku najdete slavné Pamětní muzeum, vesnické muzeum pod širým nebem, dům Elieho Wiesela, několik dobrých restaurací (jako Casa lurca de Calineşti, hned vedle domu Elieho Wiesela), denní trh a některé větší supermarkety jako Kaufland a Lidl.

☼ V Săpânţa můžete navštívit slavný Veselý hřbitov. Zatímco tam budete, podívejte se na klášter Peri, který je údajně nejvyšší dřevěnou stavbou v Evropě.

☼ Pokud si chcete zaplavat nebo vykoupat ve slané vodě, navštivte jedno z mnoha koupališť v sousedním Ocna-Şugatag. Doporučujeme sladkovodní a slané bazény připojené k restauraci Lacul Sarat, která je hned vedle velkého sladkovodního jezera, nebo malé slané jezero o něco výše. Nejjednodušší způsob, jak se k němu dostat, je po malé silničce do Hoteni, na konci asi po 2 km v ostré odbočce doprava odbočit vpravo, rovně po polní cestě směrem na Ocna.

Nedaleko Mara naproti pstruží farmě/restauraci Alex je bazén s krásným výhledem.

☼ Vişeu de Sus je místo, kde se nachází slavný parní vlak „mocanita“. Tento vlak obvykle odjíždí v 9:00, takže byste měli nechat auto kolem 7:00, abyste byli včas a mohli si koupit jízdenky. (Trasa: Calineşte-Bârsana-Bogdan Voda-Vişeu de Jos-Vişeu de Sus)

☼ Off-road do přírody na koni s “Casa Pascu” v Budeşti, kde se můžete zúčastnit exkurzí s průvodcem do okolních polí a lesů (nejlépe s rezervací) (+40 742 304 495)

☼ Baia Mare je hlavním městem Maramureş. Je zde krásně zrekonstruované středověké náměstí, několik skvělých muzeí a spousta míst k jídlu a pití.

☼ Navštivte Ukrajinu! Mnoho národností již nepotřebuje vízum na Ukrajinu. Pociťte atmosféru vesniček těsně za hranicemi, popíjejte ukrajinské pivo, nakupujte levné potraviny nebo ukrajinskou vodku či koňak. V obci kousek za hranicemi můžete navštívit i solné lázně. Nebo jeďte do dalšího města, Rakhiv. Hraniční přechod je v Sighetu Marmatiei na konci hlavní silnice vpravo.

Pokud nemáte auto, můžete většinu míst navštívit městskou hromadnou dopravou, nebo stopování je mnohem rychlejší a pohodlnější (velmi přijatelné a bezpečné, kde je slušnost nabídnout řidiči nějaké peníze za benzín).

V obci si také můžete půjčit kolo.

procházky a pěší turistika

Z Babou je několik možností pro kratší i delší túry. ( Souřadnice kempu jsou: 47.746 23.893 )

Krátké procházky:

☼ Modré C (60-75 minut): Okruh kolem Brebu. Modré C najdete hned za branou, na sloupu elektrického vedení vedle domu. Toto je snadný způsob, při kterém se neztratíte!

☼ Procházka do Hoteni (45-60 minut jedním směrem) Vyjděte z Babou vlevo, pokračujte po modré C, dokud nepřekročíte vodu, kde uvidíte červené C označující Hoteni a jděte doleva.

☼ Můžete se projít přes pole (15 minut – jak dlouho chcete): kochejte se výhledy, podívejte se, jak lidé obdělávají svou půdu. Nejjednodušší způsob, jak se tam dostat, je odbočit před branou doleva, jít na roh rovně a po této cestě pokračovat asi 10 minut. Odtud můžete jít vlevo nebo vpravo po cestách nebo jen přes pole. Buďte tak dobrodružní, jak chcete! 🙂

☼ Stačí se projít po vesnici. Jděte po stezkách a jen se potulujte. Potkáte a uvidíte mnoho milých lidí, uvidíte mnoho krásných domů a užijete si mnoho krásných výhledů

☼ Millerovo jezero (Lacul Morǎrenilor) (75–90 minut)

Další červený kříž najdete, když opustíte Babou po pravé straně, půjdete po cestě až k rozcestí a zde odbočíte doprava. Postupujte po cestě, dokud nenajdete informační tabuli a několik červených šipek, které vás dovedou k tomuto krásnému jezeru v přírodní rezervaci. (Souřadnice 47.718 23.860)

Delší túry

☼ Mount Gutâi/Rooster’s Crest (Creasta Cocoşului) (6-7 hodin) Označeno červeným C: Toto je slavná túra na neuvěřitelný Roosters Crest na hoře Gutâi. Túra vás zavede do chráněné přírodní rezervace, takže buďte připraveni a vezměte si s sebou jídlo a vodu! Další červený kříž najdete, když opustíte Babou po pravé straně, půjdete po cestě až k rozcestí a zde odbočíte doprava. (Souřadnice 47.704 23.841)

Možnost 2 (4-5 hodin) je z průsmyku nad Marou, pokud máte auto.

Po silnici do Hoteni, odbočte doleva a na konci opět doleva. Projděte Marou a nahoru průsmykem. Nahoře (souřadnice 47699 23780) můžete zaparkovat a najít stezku pro pěší turistiku směrem k Roosters Crest. (Souřadnice 47.704 23.841 )

☼ Červená C: V Brebu a okolí je několik červených C. Oficiálně jsou určeny jako cyklotrasy, ale mnohé z nich jsou velmi dobré (nebo ještě lepší) pro pěší turistiku. Z Brebu je pěkná trasa do Mary (asi 2 hodiny jedním směrem), i když chybí značení a musíte použít GPS nebo svůj instinkt 😉

Odtud můžete jít stejnou cestou zpět nebo jet velkou smyčkou směrem na Deseşti a Hǎrniceşti a zpět do Brebu (ad 3-4 hodiny) nebo prostě stopovat!

Další červené C-trasy najdete v brožuře „Zábava na dvou kolech“ poblíž recepce a hostelu.

# Pokud půjdete dále od vesnic do polí, můžete narazit na stáda ovcí, doprovázená někdy nepříliš přátelskými psy. Nejlepší, co můžete udělat, je projít se ve velkém kruhu nebo získat pastýřovu pozornost. Poté je bude ovládat.

Vždy si můžete půjčit vysokofrekvenční odpuzovač psů. Tato neškodná pomůcka odstraší psy, abyste si procházku užili a byli v bezpečí 🙂

zvířata a divoká zvěř

Mezi mnoha dalšími druhy zvířat na hoře Gutǎi, v lese a v okolí žijí vlci, medvědi, rysi, divoká prasata a jeleni. Tato větší zvířata jsou vidět jen zřídka a jakmile si toho všimnete, budou se před vámi chtít schovat. Jen tu a tam udělejte hluk, aby slyšeli vaši přítomnost. Nebo ne, pokud se s ní chcete setkat (prosím s respektem)

jíst a pít

Existuje několik možností, jak jíst a pít. Ve vesnici je několik místních barů, kde si můžete dát drink, a většina obchodů má také drink.

Co se týče jídla, máme ty nejlepší sousedy, jaké si můžeme přát. V Local 148 mají Irinia a Radu (+40745201654) útulnou zahradu, kde si můžete vychutnat místní tradiční i mezinárodní jídla, stejně jako lahodnou snídani, kávu nebo jiné nápoje.

K dispozici je také “Breb & Butter” podávající tradiční jídla (+40740260697) a nápoje. Možná jste viděli jejich modré značky přes vesnici, jsou to asi 300 metrů chůze.

Vedle Local 148 je „Casuta Bunicilor“ (odbočte doleva, projděte kolem Local 148 a tam je místo vpravo) pro místní tradiční jídlo.

Rezervace nejsou vždy nutné, ale pokud chcete mít jistotu, zavolejte nebo se stavte, abyste se ujistili, že je místo.

Kousek za městem vám doporučuji navštívit Maru. Je tam Alex(+40749990042), obrovská restaurace se pstruhovými rybníky, tak známá svými pstruhy. Jste na konci města po pravé straně, těsně před průsmykem. Také v Maře je opravdu pěkná malá restaurace “Bica Haiducu” (+40740781905). Podávají vynikající místní tradiční jídlo. Výlet rozhodně stojí za to! Nachází se přímo před Alexem vlevo.

V Sighetu Marmatei „Casa Iurca de Călinești“ podává místní tradiční jídla v útulné zahradě. Pokud hledáte další mezinárodní jídlo, navštivte „Grădina Morii“ (+40 372 721 210) na jihozápadní straně vesnice. Mají krásnou velkou zahradu s malým hřištěm pro děti.

Dostatek skvělých míst k prozkoumání a možná vždy budeme vědět víc, protože je z čeho vybírat!

Potta Buna!

Jídlo

V Brebu je několik obchodů, kde si můžete koupit základní věci. Obvykle mají otevřeno od 8 do 21 hodin. Pro širší výběr je zde profesionál v Ocna-Sugatag nebo můžete jít do Sighetu.

Pokud máte nějaké další otázky, neváhejte se zeptat!