Polski

Witamy w Breb!

Mamy nadzieję, że Babou zapewni Ci spokój i dużo relaksu. Czasami nie ma nic lepszego niż nic nie robić 😉

Jeśli chcesz odkrywać, oto kilka pomysłów!

Breb, wieś

Breb to cudowna i wyjątkowa wioska w Maramureș. Ze względu na położenie w dolinie, z dala od głównej drogi, ma przestronną, ale intymną atmosferę.

Wędrówka może być całodniowym przeżyciem. Radzimy od czasu do czasu zjechać z głównych dróg. Wszędzie znajdziesz wiele małych ścieżek, także w trawie, które możesz zbadać. Możesz iść wszędzie! Możesz także podążać trasą „niebieską C”, która prowadzi wokół Brebu (patrz „krótkie spacery” Najprawdopodobniej mieszkańcy wioski Breb będą niezwykle przyjaźni i chętni do pomocy, jeśli się trochę zgubisz. Wioska liczy około 1000 mieszkańców i 500 domów, 3 główne kościoły (jeden z drewnianych pochodzi z 1531 roku!), kilka barów, kilka sklepów, wiele gorzelni, dom wiejski i szkoła.W ogrodzie rzemieślnika/ kobietę znajdziesz drewniany znak wskazujący specjalność rzemiosła, zapraszamy do ich odwiedzenia.

Oczywiście jest o wiele więcej do odkrycia dla siebie. Zajrzyj na mapę w środku i zwiedzaj 🙂

Oczywiście możesz nas zapytać o wszystko. Chętnie pomagamy i odpowiadamy na wszelkie pytania. Cieszyć się!

Atrakcje poza Breb

☼Odwiedź wiejską okolicę i odkryj niektóre z najlepszych wiosek Maramureș. Oprócz Breb, inne ładne wioski to Budeşti i Sărbi w dolinie Cosau, Harnicesti i Mara w dolinie Mara (zwiedzaj mniejsze uliczki z dala od głównych dróg!) oraz wioski Slatioare, Glod i Botiza w dolinie Iza.

☼Maramureş słynie z drewnianych kościołów. W historycznym Maramureş znajduje się 5 kościołów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i znajdują się one w Budeşti, Deseşti, Bărsana, Poienele Izei i Ieud. Inne bardzo ładne kościoły można znaleźć w Breb, Calineşti, Sat-Şugatag i Mănăstirea, a prawie we wszystkich innych wioskach znajdziesz te drewniane kościoły. Można je odwiedzać, gdy są usługi. Innym razem będziesz musiał poszukać posiadacza klucza; czasami będziesz musiał zapytać ludzi w pobliżu kościoła lub możesz znaleźć numer telefonu dołączony do kościoła.

„Jeden z najpiękniejszych w Rumunii można znaleźć w Bărsanie. Ten drewniany kompleks, zbudowany w latach dziewięćdziesiątych na miejscu starego klasztoru, stał się celem pielgrzymek wielu Rumunów. Możesz się zastanawiać przez wszystkie dni. W niedzielny poranek możesz wziąć udział w imponującym nabożeństwie, które w miesiącach letnich odbędzie się na zewnątrz.

☼Na lokalnych targach nie tylko sprzedają produkty, ale są też miejscem spotkań mieszkańców. W każdy czwartek rano (między 7 a 12) odbywa się targ w Ocna Şugatag, w piątkowe poranki w Bărsana (tuż za klasztorem) iw sobotnie poranki w Botiza. W Sighetu znajduje się codzienny (żywnościowy) targ.

☼Zrób piknik na szczycie gór nad Sat-Şugatag (nie Ocna-Şugatag). Jedź tam przez Hoteni i około 200 metrów przed kościołem w Sat-Şugatag po lewej stronie znajdziesz asfaltową drogę. Podążaj tą drogą aż do końca (około 10 minut). |W słoneczny dzień to idealne miejsce do jedzenia, picia, gry w piłkę lub po prostu podziwiania widoków. Bardzo miłym miejscem na piknik jest również mały klasztor Budeşti. Po dotarciu do centrum Budeszti, obok ratusza znajduje się wskaźnik kierujący do klasztoru. Piękna leśna droga, strumyki i cień.

☼Sighetu Marmatei to główne miasto historycznego Maramureszu. W tym przyjemnym miasteczku można znaleźć słynne Muzeum Pamięci, Muzeum Wsi na świeżym powietrzu, Dom Elie Wiesela, kilka dobrych restauracji (takich jak Casa lurca de Calineşti, tuż obok Domu Elie Wiesela), codzienny targ i kilka większych supermarketów jak Kaufland i Lidl.

☼W Săpânţa możesz odwiedzić słynny Wesoły Cmentarz. Będąc tam, sprawdź Peri-Monastaery, który podobno jest najwyższą drewnianą konstrukcją w Europie.

☼Jeśli chcesz popływać lub wykąpać się w słonej wodzie, odwiedź jeden z wielu basenów w sąsiednim Ocna-Şugatag. Proponujemy słodkie i słone baseny przy restauracji Lacul Sarat, która znajduje się tuż obok dużego jeziora ze słodką wodą lub małego jeziora ze słoną wodą nieco wyżej. Najłatwiej do nich dojechać wąską drogą do Hoteni, na końcu skręcić w prawo po około 2 km w ostry zakręt w prawo, jechać prosto drogą gruntową w kierunku Ocna.

W pobliżu Mara znajduje się basen naprzeciwko farmy pstrągów/restauracji Alex ze wspaniałym widokiem.

☼Vişeu de Sus to lokalizacja słynnego pociągu parowego „mocanita”. Ten pociąg odjeżdża normalnie o 9 rano, więc z samochodem należy wyjechać około 7 rano, aby zdążyć na czas, aby kupić bilety. (trasa: Calineşte-Bârsana-Bogdan Voda- Vişeu de Jos- Vişeu de Sus)

☼Wyjedź konno do natury z „Casa Pascu” w Budeşti, gdzie możesz wybrać się na wycieczki z przewodnikiem po okolicznych polach i lasach (najlepiej dokonać rezerwacji) +40 742 304 495

☼Baia Mare to stolica regionu Maramureş. Jest piękny odrestaurowany średniowieczny plac, kilka fajnych muzeów i wiele opcji jedzenia i picia.

☼Odwiedź Ukrainę! Wiele narodowości nie potrzebuje już wizy na Ukraïne. Poczuj atmosferę wsi po drugiej stronie granicy, wypij ukraińskie piwo, kup tanie artykuły spożywcze lub ukraińską wódkę lub koniak. Możesz również odwiedzić kąpiele solne w wiosce po drugiej stronie granicy. Lub pojedź do najbliższego miasta, jakim jest Rachów. Przejście graniczne znajduje się w Sighetu Marmatei na końcu głównej ulicy po prawej stronie.

Jeśli nie masz samochodu, możesz odwiedzić większość miejsc komunikacją miejską lub, znacznie szybciej i wygodniej: jeździć autostopem (bardzo akceptowane i bezpieczne, gdzie uprzejmie jest zaoferować kierowcy trochę pieniędzy na benzynę)

We wsi można również wypożyczyć rower.

Spacery i piesze wycieczki

Istnieje kilka możliwości na krótsze i dłuższe spacery, zaczynając od Babou. (współrzędne kempingu to: 47.746 23.893)

Krótkie spacery:

☼Niebieska C(60-75 minut): jest to trasa okrężna wokół Breb. Niebieskie C znajdziesz tuż za bramą, na słupie elektrycznym obok domu. To łatwe, w którym się nie zgubisz!

☼ Spacer do Hoteni (45-60 minut w jedną stronę) Wyjdź z Babou w lewo, podążaj niebieskim C, aż przekroczysz wodę, gdzie zobaczysz czerwone C wskazujące Hoteni, idąc w lewo.

☼Możesz wędrować po polach (15 minut – tak długo, jak chcesz): ciesz się widokami, zobacz ludzi pracujących na swoich ziemiach. Najłatwiej jest tam skręcić w lewo za bramą, jechać prosto na róg i podążać tą ścieżką przez około 10 minut, a stamtąd można iść w lewo lub w prawo ścieżkami lub po prostu przez pola. Bądź tak żądny przygód, jak chcesz! 🙂

– Po prostu chodź po wiosce. Podążaj ścieżkami i po prostu wędruj. Poznasz i zobaczysz wielu miłych ludzi, zobaczysz wiele ładnych domów i będziesz cieszyć się wieloma ładnymi widokami

☼Jezioro Millera (Lacul Morǎrenilor) (75-90 minut)

Najbliższy czerwony krzyż znajdziesz po wyjściu z Babou w prawo, podążaj ścieżką do skrzyżowania i skręć w prawo tutaj. Podążaj ścieżką, aż znajdziesz panel informacyjny i kilka czerwonych strzałek, które zaprowadzą Cię do tego pięknego jeziora w chronionym obszarze. ( Współrzędne 47,718 23,860)

Dłuższe wędrówki

☼Mount Gutâi/Rooster’s Crest (Creasta Cocoşului)(6-7 godzin) Oznaczone czerwonym C: to słynna wędrówka do niesamowitego Roosters Crest na górze Gutâi. Spacer zabierze Cię do chronionego rezerwatu przyrody, więc przygotuj się i weź trochę jedzenia i wody!. Najbliższy czerwony krzyż znajdziesz po wyjściu z Babou w prawo, podążaj ścieżką do skrzyżowania i skręć w prawo tutaj. (współrzędne 47.704 23.841)

Opcja 2 (4-5 godzin) jest z przełęczy nad Marą, kiedy masz samochód.

Jedź drogą do Hoteni, skręć w lewo i ponownie w lewo na końcu. Przejdź przez Marę i w górę przełęczy. Powyżej (współrzędne 47.699 23.780) możesz zaparkować, a znajdziesz ścieżkę do wędrówki w kierunku Roosters Crest. (Współrzędne 47,704 23,841 )

☼Czerwone C: W Breb i okolicy jest kilka czerwonych C. Oficjalnie mają służyć jako trasy rowerowe, ale wiele z nich nadaje się bardzo (lub nawet lepiej) do spacerów. Z Brebu jest fajna trasa w kierunku Mara (około 2 godzin w jedną stronę), chociaż brakuje wskaźników i trzeba będzie skorzystać z GPS lub instynktu 😉

Stamtąd możesz wrócić tą samą drogą lub zrobić dużą pętlę w kierunku Deseşti i Hǎrniceşti iz powrotem do Brebu (o reklamie 3-4 godziny) lub po prostu złapać autostop!

Inne trasy Red C znajdziesz w ulotce „Radość na dwóch kółkach” w pobliżu recepcji i hostelu.

#Idąc dalej w pola z dala od wiosek można spotkać stada owiec, którym towarzyszą czasem niezbyt przyjazne psy. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest chodzenie po dużej toalecie lub zwrócenie uwagi pasterza. Będzie wtedy ich kontrolował.

Zawsze możesz pożyczyć odstraszacz psów o wysokiej częstotliwości. To nieszkodliwe urządzenie odstraszy psy, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się spacerem i być bezpiecznym 🙂

Zwierzęta i dzika przyroda

Na górze Gutǎi, w lesie i okolicach można spotkać wilki, niedźwiedzie, rysie, dziki i jelenie, a także wiele innych gatunków. Te większe zwierzęta są rzadko widywane i będą chciały się przed tobą ukryć, gdy tylko zostaniesz zauważony. Po prostu wydawaj od czasu do czasu dźwięk, aby mogły usłyszeć twoją obecność. Lub nie, jeśli chcesz ich poznać (z szacunkiem proszę)

Jedzenie i picie

Istnieje kilka opcji jedzenia i picia poza domem. W wiosce znajduje się kilka lokalnych barów, w których można napić się drinka, a także w większości sklepów można również napić się drinka.

Jeśli chodzi o jedzenie, mamy najlepszych sąsiadów, jakich można sobie życzyć. Miejscowość 148 to miejsce, w którym Irinia i Radu (+40745201654) mają przytulny ogród, w którym można zjeść lokalne tradycyjne i międzynarodowe potrawy, a także zjeść pyszne śniadanie, kawę lub inne napoje.

Istnieje również „Breb & Butter”, który serwuje tradycyjne posiłki (+40740260697) oraz napoje. Być może widzieliście ich niebieskie znaki w wiosce, są one oddalone o około 300 metrów.

Obok Lokalu 148 znajduje się „Casuta Bunicilor” (skręć w lewo, przejdź obok Lokalu 148 i po prawej stronie znajduje się miejsce) na lokalne tradycyjne jedzenie.

Rezerwacje nie zawsze są konieczne, ale jeśli chcesz mieć pewność, zadzwoń do nich lub przejdź obok, aby upewnić się, że jest miejsce.

Dalej poza miastem polecam odwiedzić Marę. Jest Alex(+40749990042), ogromna restauracja ze stawami pstrągowymi, więc słyną z pstrągów. Znajdują się one na końcu miasta po prawej stronie, tuż przed przełęczą. Również w Mara znajduje się naprawdę fajna mniejsza restauracja „Bica Haiducu” (+40740781905). Podają doskonałe lokalne tradycyjne potrawy. Na pewno warto jeździć! Znajduje się tuż przed Alexem, po lewej stronie.

W Sighetu Marmatei „Casa Iurca de Calineşti”, która serwuje lokalne tradycyjne dania w swoim przytulnym ogrodzie. Jeśli szukasz więcej międzynarodowego jedzenia, sprawdź „Grădina Morii” (+40 372 721 210) w południowo-zachodniej części wioski. Mają piękny duży ogród z małym placem zabaw dla dzieci.

Wystarczająco fajnych miejsc do sprawdzenia, a my możemy wiedzieć więcej i więcej, ponieważ jest ich zbyt wiele do wyboru!

Pofta buna!

Produkty spożywcze

W Breb jest kilka sklepów, w których można kupić podstawowe produkty. Zazwyczaj są otwarte od 8:00 do 21:00. W Ocna-Sugatag jest Profi, aby uzyskać szerszy wybór, lub możesz udać się do Sighetu.

Jeśli masz